W dniu wczorajszym opublikowano w dzienniku ustaw nowelizację art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten reguluje zasady nadawania pism procesowych (Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2021 r. poz. 1655).

Geneza zmian

W dotychczasowym stanie prawnym za wniesione do Sądu uznawano pismo procesowe oddane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE. Operatorem takim w Polsce od lat był jeden podmiot to jest Poczta Polska S.A., która na mocy wskazanego przepisu miała monopol na wysyłkę pism procesowych na terenie RP.

Zapowiedź przyszłych zmian pojawiła się wraz z wyrokiem TSUE z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie C-545/17 Pawlak vs Prezes KRUS, w którym orzeczono, iż art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego jest sprzeczny z prawem unijnym. W przedmiotowym wyroku TSUE uznał, iż utrzymywanie monopolu jednego operatora pocztowego jest obiektywnie nieuzasadnione.

Aby dostosować się do standardów europejskich ustawodawca wprowadził nowelizację kpc, która ma za zadanie zapewnić stronom postępowania możliwość nadawania pism procesowych w polskich placówkach pocztowych wszystkich operatorów pocztowych w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, jak i w placówkach pocztowych operatora pocztowego świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Treść zmian

Art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego w nowej wersji brzmi następująco:

§ 2. Oddanie pisma procesowego w formie przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu”.

Z nowego brzmienia przepisy wynika zatem, iż domniemanie wniesienia pisma do sądu w dniu nadania przesyłki u operatora dotyczyć będzie tylko przesyłek poleconych. Zgodnie z art. 3 ust. 22 ustawy – Prawo pocztowe przesyłka polecona oznacza przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób zabezpieczający ją przed utratą, ubytkiem zawartości lub uszkodzeniem. Nadanie pisma procesowego w formie przesyłki poleconej jest spójne z obecnie funkcjonującą praktyką pełnomocników procesowych i nie wpłynie destrukcyjnie na sprawność postępowania sądowego.

Natomiast zdecydowaną nowością jest możliwość nadania pisma procesowego w formie przesyłki poleconej w placówce pocztowej dowolnego operatora pocztowego. Zaznaczyć należy, iż placówką pocztową operatora pocztowego są nie tylko oddziały poczty polskiej i różnych firm kurierskich lecz również znane wszystkim markety i sklepy, których nazwy pochodzą od różnych gadów, płazów i owadów, a które często mimo, iż formalnie nie są operatorami pocztowymi to prowadzą placówki pocztowe na podstawie zawartych umów outsourcingowych. Większość z nich już w różnej formie oferuje możliwość nadania lub odbioru paczki pocztowej. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie by oferta ich została rozbudowana o dodatkowe usługi takie jak nadanie przesyłki poleconej a co za tym idzie by robiąc codzienne zakupy móc przy okazji wysłać pismo procesowe.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia