Nowe zasady dziedziczenia od 15 listopada 2023 r.

Z dniem 15 listopada 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1615) modyfikujące m.in. zasady dziedziczenia. Nowelizacja ta zmniejsza krąg spadkobierców ustawowych, rozszerza krąg przypadków umożliwiających uznanie spadkobierców za niegodnych dziedziczenia, modyfikuje zasady uzyskiwania zgody na przyjęcie lub odrzucenie spadku przez rodziców małoletniego spadkobiercy, jak również ogranicza liczbę osób wzywanych na termin rozprawy spadkowej. I. Czytaj więcej…

Z admin, przed

Zwolnienie pracownika nie pomoże od 22 września 2023 r.

Z dniem 22 września 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1667) wprowadzająca znaczące zmiany w sytuacji zwolnionego pracownika. Zgodnie z nowelizacją Sąd Pracy uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, na wniosek pracownika, zobowiązany będzie nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Dodatkowo zmodyfikowano Czytaj więcej…

Z admin, przed

Work life Balance już w kodeksie pracy

W dniu 26 kwietnia 2026 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw wdrażająca do polskiego porządku prawnego wytyczne wynikające z dyrektywy Work Life Balance (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20.6.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105), zwanej również „dyrektywą 2019/1152”)oraz Dyrektywy Rodzicielskiej (dyrektywy Parlamentu Europejskiego Czytaj więcej…

Z admin, przed

Kontrola trzeźwości w pracy – nowe możliwości od 21 lutego 2023 r.

Z dniem 21 lutego 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy dająca pracodawcy możliwość samodzielnego kontrolowania pracowników, w określonych w ustawie sytuacjach i po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków, pod kątem trzeźwości jak również pod kątem obecności w organiźmie środków działających podobnie do alkoholu (narkotyków). Jest to istotna zmiana zważywszy, iż w dotychczasowym stanie prawnym pracodawca nie miał możliwości samodzielnego przeprowadzenia kontroli trzeźwości swoich pracowników. W wątpliwych sytuacjach Pracodawca zobowiązany był zwrócić się o Czytaj więcej…

Z admin, przed

Kodeksowa praca zdalna

Tydzień temu prezydent RP podpisał ustawę z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza szereg zmian w kodeksie pracy, w szczególności kompleksowo reguluje zasady świadczenia pracy w trybie zdalnym. I. Czym jest kodeksowa praca zdalna? Zgodnie z nowelizacją pracą zdalną jest praca świadczona całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, m.in. z wykorzystaniem Czytaj więcej…

Z admin, przed

Implementacja Dyrektywy Omnibus

Z dniem 1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2581), która implementuje do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. zwaną również dyrektywą Omnibus. Dyrektywa ta wprowadza szereg regulacji mających dostosować prawo konsumenckie do pojawiających się na rynku nowych usług i technologii, w Czytaj więcej…

Z admin, przed

Nowa ustawa antylichwiarska

W dniu 10 listopada 2022 r. prezydent podpisał ustawę z dnia 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Regulacja ta wprowadza szereg zmian w powszechnie obowiązujących przepisach, mających zapobiegać nadużyciom w procesie udzielania kredytów konsumenckich, w szczególności zapobiegać obciążaniu konsumentów nadmiernymi kosztami. Regulacja reorganizuje zasady prowadzenia działalności przez instytucje pożyczkowe nakładając na nie nowe obowiązki, w tym poddając je kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Ustawa wprowadza w kodeksie cywilnym następujące zmiany: I. Czytaj więcej…

Z admin, przed

Koniec opłaty za czekanie na wpis w księdze wieczystej

Z dniem 17 września 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 r. (t.j. z dnia 22 maja 2020 r. Dz. U. z 2020 r. poz. 1027 ze zm.) wprowadzająca istotne zmiany odnośnie opłat pobieranych za oczekiwanie na wpis hipoteki w księdze wieczystej nabywanej nieruchomości. Praktyką od wielu lat jest, iż kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny, zobowiązani są do Czytaj więcej…

Z admin, przed

Wakacje kredytowe

W dniu 29 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z dnia 7 lipca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1488), która przyznaje w art. 73 konsumentom prawo do zawieszenia płatności wybranych rat kredytowych. I. Kto może skorzystać z prawa do zawieszenia płatności rat kredytu? Z uprawnień przyznanych ustawą może skorzystać każdy konsument, który zawarł umowę kredytu zabezpieczonego hipotecznie w walucie polski złoty w rozumieniu Czytaj więcej…

Z admin, przed

Notarialny nakaz zapłaty

Do opiniowała trafił właśnie rządowy projekt nowelizacji ustawy o notariacie (druk UD383) zakładający, iż notariusze, którzy spełnią określone warunki, będą mogli wydawać Notarialne Nakazy Zapłaty. W zamierzeniach ustawodawcy rozwiązanie to ma odciążyć sądy od rozpoznawania spraw prostych oraz bezspornych, jak również zapewnić obywatelom szybsze dochodzenie roszczeń. I. Kto będzie mógł wystawić Notarialny Nakaz zapłaty Notarialny nakaz zapłaty będzie mógł wystawić notariusz, który prowadził nienagannie kancelarię notarialną co najmniej 3 lata i któremu właściwy minister wydał Czytaj więcej…

Z admin, przed