Odmowa zwrotu proporcjonalnej części opłaty przygotowawczej w razie przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

W dniu 19 września 2019 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją nr DOZIK-4/2019 orzekł, iż działanie Aasa Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, polegające na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszty opłaty przygotowawczej, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy jest niezgodne z art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. i stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumenta.

Oznacza to, iż Prezes Uokik uznał, iż konsument, który spłacił kredyt konsumencki (pożyczkę) przed terminem ma prawo żądać zwrotu nie tylko odsetek lecz również opłaty przygotowawczej.

Interpretacja ta utrwala pogląd wyrażony w dniu 16 maja 2016 r. przez Rzecznika finansowego i Prezesa Uokik we wspólnym stanowisku w sprawie interpretacji art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim a który znalazł ostatnio aprobatę również w orzecznictwie TSUE.

Podkreślić należy, iż wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 r. w sprawie C-383/18 przyjmuje jeszcze bardziej korzystną interpretacje dla konsumentów wprowadzając zasadę mówiącą, iż :

prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta”.

Z wspomnianego wyroku TSUE wywodzić można, iż niezależnie od tego kiedy koszty zostały pobrane i czy były związane z okresem trwania umowy powinny one podlegać proporcjonalnemu zwrotowi jeśli konsument dokonał przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego.

Radykalny charakter tej interpretacji nie znajduje bezpośredniego i jednoznacznego odzwierciedlenia w treści ustawy o kredycie konsumenckim stąd też w mojej opinii wdrożenie nowych standardów w zakresie rozliczania kosztów kredytu w związku z przedterminową spłatą wymaga zmian ustawodawczych.

Tymczasem spodziewać się należy wzmożonych działań kontrolnych ze strony Uokik, który w komunikacie z 24 września 2019 r. zapowiedział, iż będzie monitorował rynek i karał firmy z branży finansowej, które w przypadku wcześniejszej spłaty kredyt konsumenckiego nie będą obniżać wszystkich kosztów kredytu i oddawać ich kredytobiorcom.